kołowy ekspres do kawy stojący na drewnianym blacie w kuchni
Dom i ogród

Sprawdź, którym typem kawosza jesteś i wybierz swój idealny ekspres do kawy! [1/2]

Jak wybrać ekspres do kawy? Najlepiej dopasować go do siebie! W tej serii artykułów pomożemy Ci odkryć, jakim typem kawosza jesteś, tak abyś mogła znaleźć ekspres do kawy idealny do Twoich potrzeb: tego, jakie kawy lubisz oraz tego, ile czasu dziennie jesteś w stanie poświęcić na obsługę maszyny. Podpowiadamy też, na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy. 

Typ 1: Ekspres przelewowy – jeśli lubisz klasyczną czarną kawę i pijesz jej dużo

Ekspres przelewowy możesz kojarzyć ze starszych amerykańskich produkcji. Być może masz w głowie postać Rachel z serialu Przyjaciele w fartuszku kelnerki i z dzbankiem kawy w dłoni. To właśnie jest dzbanek ekspresu przelewowego. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu przelewowego: 

Dla kogo przelewowy ekspres do kawy?

Ten ekspres sprawdzi się idealnie, jeśli lubisz wypijać duże ilości kawy na raz lub jeśli codziennie rano przygotowujesz kawę dla większej liczy osób (dzbanki niektórych ekspresów przelewowych mają nawet 3 litry pojemności). Ten ekspres zadowoli także miłośników klasycznej czarnej kawy lub klasycznej czarnej kawy z mlekiem (mleko jednak będziesz musiała dodać samodzielnie). Entuzjaści espresso lub fantazyjnych kaw mlecznych powinni skłonić się ku ekspresom ciśnieniowym.

ekspres przelewowy z dzbankiem i koszyczkiem na filtr do kawy
Prosty model ekspresu przelewowego.

Jak działa ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy w skrócie zbudowany jest ze zbiornika na wodę, dzbanka umieszczonego na płycie grzewczej i filtra, który umieszcza się nad dzbankiem. Papierowy filtr zapobiega wpadaniu fusów do kawy. Ilość kawy w filtrze i stopień jej zmielenia zależą od Ciebie i Twoich preferencji, ale nie martw się – producenci ekspresów przelewowych proponują w instrukcjach optymalne proporcje. 

Proces parzenia kawy w tym ekspresie polega na podgrzaniu wody, a następnie przelaniu gorącej wody przez zmieloną kawę umieszczoną w filtrze. Tak tworzy się napar, który finalnie spływa do dzbanka

Wady i zalety

Oprócz wspomnianej wcześniej pojemności, dużą zaletą ekspresów przelewowych jest ich niska cena. Najtańsze modele znajdziesz w sklepach już za ok. 150 zł. Na rynku dostępne są także modele z podgrzewaczem (kawa pozostaje ciepła nawet kilka godzin po zaparzeniu), wbudowanym młynkiem czy opcją zaparzenia kawy na konkretną godzinę. W zależności od producenta mogą one być droższe, ale to wciąż koszt maksymalnie kilkuset złotych. 

Wadą ekspresów przelewowych jest konieczność ich mycia po każdym zaparzeniu, podobnie jak każdorazowej wymiany papierowego filtra

Ekspres przelewowy nie daje Ci pola do popisu, jeśli chodzi o eksperymentowanie z rodzajami kawy – musisz ograniczyć się do klasycznej małej czarnej, ewentualnie samodzielnie zabielonej mlekiem.

Jeśli kupisz model bez wbudowanego młynka, będziesz musiała kupować kawę zmieloną lub mielić ją samodzielnie przed zaparzeniem (do tego potrzebny Ci będzie specjalny młynek ręczny do mielenia kawy). 

Czas przygotowania kawy w ekspresie przelewowym, wliczając mielenie kawy i mycie ekspresu, wynosi około 15 minut. To sporo w porównaniu z ekspresem ciśnieniowym, jednak jeśli wybierzesz model z opcją parzenia kawy na konkretną godzinę, w ogóle nie będziesz musiała czekać na napój!

Ciekawostka

W czystym ekspresie przelewowym możesz zaparzyć także zioła. Wystarczy, że do filtra włożysz zioła zamiast zmielonej kawy. 

Typ 2: Ekspres ciśnieniowy automatyczny – jeśli lubisz mieć wybór różnych rodzajów kaw

Jeden klik dzieli Cię od Twojego ulubionego napoju. A jest w czym wybierać – ristretto, macchiato, latte macchiato, cappuccino, americano i wiele, wiele więcej. To właśnie potrafi nowoczesny ekspres ciśnieniowy. Podstawą wszystkich tych specjałów jest krótkie espresso, którego nie zrobisz w ekspresie przelewowym. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie automatycznego ekspresu ciśnieniowego: 

Dla kogo automatyczny ekspres do kawy?

Ten ekspres sprawdzi się idealnie, jeśli nie zadowala Cię przelewowa czarna kawa, ale wolisz kawy oparte o prawdziwe espresso – zarówno czarne, jak i fantazyjne kawy mleczne. Z ekspresem ciśnieniowym przygotujesz kawę jak z prawdziwej kawiarni. Wystarczy jedno kliknięcie guzika i kilkadziesiąt sekund

Ekspres ciśnieniowy automatyczny stojący na kuchennym blacie.
Nowoczesny ekspres automatyczny ciśnieniowy.

Jak działa ekspres ciśnieniowy?

Automatyczny ekspres ciśnieniowy w skrócie zbudowany jest z pojemnika na wodę, podgrzewacza wody, zbiornika na kawę i dyszy, przez którą wypływa do filiżanki gotowa kawa. 

Ekspres podgrzewa wodę, a następnie wypuszcza wodę pod ciśnieniem przez zmielone ziarna znajdujące się w pojemniku na kawę. Proces ten nazywa się ekstrakcją. Dzięki niemu do Twojej filiżanki trafia napar o doskonałym smaku i aromacie. W przeciwieństwie do ekspresu przelewowego czy kolbowego, tutaj wszystko robi za Ciebie maszyna. 

Wady i zalety 

Ekspres ciśnieniowy jest w stanie wydobyć głębię aromatu i smaku z ziaren kawy, tworząc espresso, a na jego bazie nawet kilkadziesiąt innych kawowych wariacji. Jego zaletą jest więc nie tylko duży wybór rodzajów kaw, ale także ich smak i aromat. 

Większość tego typu ekspresów pozwala Ci na ustawienie mocy kawy, dzięki czemu kawa może być jeszcze bardziej dopasowana do Twoich preferencji. 

Proces przygotowania kawy jest krótki – nie musisz mielić ziaren, więc wystarczy jedynie podstawić kubek pod dyszę, nacisnąć guzik i po kilkudziesięciu sekundach „odebrać” napój. Niektóre modele mają podwójną dyszę, dzięki czemu możesz robić dwie kawy jednocześnie

Wadą ekspresów ciśnieniowych jest cena – najtańszy automatyczny ekspres ciśnieniowy kosztuje około 2 tys. zł., a najdroższe nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Mając ekspres ciśnieniowy, musisz także dbać o jego regularne czyszczenie, zwłaszcza jeśli masz model ze spieniaczem mleka. O ile większość ekspresów ma wbudowane automatyczne programy odkamieniania i czyszczenia, nie obejdzie się też bez pracy ręcznej – regularnej wymiany filtra wody, opróżniania tacki ociekowej czy mycia modułu zaparzającego i systemu mlecznego. Ten ostatni należy czyścić po każdym użyciu!

Ciekawostka

Na rynku dostępne są modele ekspresów ciśnieniowych do zabudowy kuchennej. Oznacza to, że możesz wbudować ekspres w meble kuchenne tak samo jak piekarnik.

W drugiej części artykułu opowiadamy o kolejnych dwóch typach kawoszy i ekspresach idealnych dla nich: ekspresie ciśnieniowym kolbowym i modelu na kapsułki. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *