Babcine sposoby na kiszenie ogórków
Ogórki kiszone zajmują – obok dżemów i soków – czołowe miejsce na półkach w wielu polskich domach. Ogórki to nie tylko świetny dodatek do dań mięsnych, ale także składnik sałatek czy podstawa tradycyjnej zupy ogórkowej. Dziś przedstawiamy babciny sposób na kiszenie ogórków. Przepis jest autentyczny i bardzo prosty!
Kiszenie ogórków – jaki słoik najlepszy?
Do kiszenia ogórków najlepiej nadają się słoiki typu weki, czyli ze szklanym wieczkiem, gumką i klipsem. Oczywiście standardowe słoiki typu twist-off również zdadzą egzamin.
Zwróć szczególną uwagę na rozmiar słoika. Im większy, tym lepiej. Duże i szerokie słoiki pomieszczą więcej ogórków, a układanie ich w środku też będzie wygodniejsze niż w przypadku małych słoików.
Ważne jest także, aby nakrętki i słoiki nie miały uszkodzeń, np. rdzy czy wyszczerbień.
Wyparzanie słoików przed kiszeniem ogórków
Przed włożeniem ogórków do słoika, słoiki musisz wyparzyć. Babcine sposoby na kiszenie ogórków nie uwzględniają metod takich jak wyparzanie w mikrofalówce czy zmywarce. Również użycie spirytusu jest w tym przypadku wątpliwe ze względu na marnotrawstwo zasobów.
Wg babcinego sposobu na kiszenie ogórków słoiki najlepiej wyparzyć za pomocą wrzątku, przy czym metody są dwie:
- Możesz zagotować wodę w czajniku i polewać wrzątkiem wszystkie słoiki i nakrętki (słoiki i nakrętki powinny być wcześniej umyte).
- Możesz włożyć słoiki i nakrętki do garnka z zimną wodą, a następnie zagotować wodę. Kiedy woda zacznie wrzeć, zostaw wszystko w garnku na 10 min, po czym wyłącz kuchenkę. Słoiki i nakrętki możesz wyciągnąć z wody za pomocą chwytaka.
Do kiszenia ogórki gruntowe
Ogórki do kiszenia powinny być gruntowe, świeże, jędrne, o jasnej skórce, bez uszkodzeń czy plamek. Najlepiej, by ogórki nie były zbyt małe, ale też zbyt duże. Przed włożeniem ogórków do słoików, umyj je dokładnie.
Układanie ogórków i dodatków w słoikach
Na 1 kilogram ogórków gruntowych potrzebujesz 2 sztuki 1-litrowych słoików.
Umyte, oczyszczone ogórki wkładaj do słoików pionowo, a między ogórki do każdego słoika włóż:
- 1 gałązkę kopru,
- 10-centymetrowy słupek chrzanu,
- 2 liście laurowe,
- 5 owoców ziela angielskiego,
- 1 duży ząbek czosnku,
- oraz opcjonalnie, w babcinym stylu: po jednym świeżym liściu orzecha włoskiego, czarnej porzeczki i drzewa wiśniowego.
Zalewanie ogórków i zakręcanie słoików
Na tym etapie potrzebujesz zagotować wodę, którą zalejesz ogórki w słoikach. Proporcja jest następująca: na 1 litr wody potrzebujesz 2 łyżki stołowe soli. Ogórki po zalaniu muszą być całkiem przykryte wodą. Jeśli zabraknie Ci wody, dogotuj według tej samej proporcji.
W Internecie możesz spotkać się z pomysłem, by słoiki z ogórkami po zakręceniu zagotować w celu przerwania procesu kiszenia. Według naszego babcinego sposobu na kiszenie ogórków, nie powinno się tego robić. Po zalaniu ogórków wrzątkiem wystarczy zakręcić słoiki i odstawić na półkę w spiżarni.
Kiszenie ogórków trwa około 2-3 tygodni. Jeśli otworzysz słoik wcześniej, np. po upływie tygodnia, Twoje ogórki będą małosolne. Smacznego!