Czkawka – sposoby na czkawkę
Każdy niejednokrotnie borykał się z czkawką, która może trwać kilka minut lub utrzymywać się przez jeszcze dłuższy czas. Zwykle nie jest to objaw chorobowy, czkawka to naturalny odruch powstający na skutek gwałtownego skurczu przepony i mięśni oddechowych. Dochodzi do podrażnienia zakończeń nerwowych, a wydawane dźwięki są dosyć donośne. Czkawka pojawia się już u niemowląt i jest pierwotnym odruchem, dlatego nie ma powodów do obaw. Oczywiście nie ma w tym niczego przyjemnego, dlatego warto zastanowić się nad tym, jak radzić sobie z czkawką, aby nie musieć się z nią męczyć przez dłuższy czas, szczególnie w najmniej oczekiwanym momencie.
Skąd ta czkawka?
Jeśli dojdzie do pobudzenia zakończeń nerwowych odpowiadających za pracę przepony, to niestety trzeba liczyć się z wystąpieniem czkawki. Pojawia się jednak pytanie, co jest tego przyczyną. Powodów może być jednak wiele, bardzo często pojawia się ona podczas łapczywego jedzenia lub picia. Niektóre osoby mają tendencję do szybkiego jedzenia, przejadania się, brania zbyt dużych kęsów. Czkawka może wystąpić nawet od jedzenia potraw zbyt słonych, pikantnych, gorących lub zimnych. Picie alkoholu także zwiększa szansę na wystąpienie gwałtownych skurczów przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Kolejnymi przyczynami czkawki są silny stres, nerwica, fobia, niektóre choroby lub leki. Borykają się z nią osoby mówiące podczas jedzenia, nawet intensywny wysiłek fizyczny może ją wywołać. Czkawka może być również pooperacyjna, szczególnie jeśli zostały zoperowane okrężnica, pęcherzyk żółciowy, żołądek. Jeśli ktoś boryka się z chroniczną czkawką, to może być to objaw problemów zdrowotnych, nieprawidłowo pracujących nerek, jelit, mięśnia sercowego, płuc, wątroby lub trzustki.
Skuteczne sposoby na czkawkę
Czkawka może być uciążliwa, dlatego warto wiedzieć, jak sobie pomóc w przypadku jej nagłego wystąpienia. Wielu osobom pomaga wstrzymywanie oddechu. Inni praktykują oddychanie do torebki foliowej/papierowej, co daje podobny efekt. Jako że czkawka nierzadko jest wynikiem silnego stresu, nerwicy lub ataku paniki, to oddychanie w torebkę będzie dobrym wyborem, bo pomaga się uspokoić. Kolejna metoda polega na piciu zimnej wody małymi łykami, dzięki można przeciwdziałać nagłym skurczem przepony, wyregulować rytm jej pracy. Niektórzy zalecają metodę picia wody do góry nogami. Polega to na pochyleniu się do przodu, odchyleniu głowy do tyłu i pociągnięciu łyka wody z przeciwległej strony szklanki. Stosowane są również techniki picia wody na leżąco lub bez używania rąk. Oczywiście nie u każdego to zadziała, dlatego warto przetestować różne metody. Lepsze jest działanie niż bezczynne zmaganie się z czkawką, która może tak łatwo nie odpuścić.
Jak radzić sobie z czkawką?
Osobom zmagającym się z czkawką można polecić sięgnięcie po coś słodkiego. Świetnie sprawdza się ssanie cukierka, masła orzechowego, miodu lub nawet cukru. Alternatywą będzie ssanie kostki lodu. Wiele osób ceni sobie metodę z cytryną, ale jeśli ktoś nie nosi jej smaku lub ma problem z nadwrażliwymi dziąsłami, to lepiej wypróbować inny sposób. Warto jednak zaznaczyć, że zjedzenie kawałka cytryny jest zwykle bardzo skuteczne. Taka kwaśna niespodzianka zostanie odebrana przez organizm jako szok, co spowoduje rozluźnienie mięśni przepony i ustanie uciążliwej czkawki. Kolejną opcją do wyboru jest zjadanie skórki chleba. Istotne będzie jednak to, aby się nią delektować, dokładnie i długo przeżuwać. Na koniec należy jeszcze popić ją szklanką wody i czkawka powinna zniknąć.
Sposobem na pozbycie się czkawki jest trzymanie szeroko otwartych ust przez kilka minut. Do tego warto dołączyć wystawienie języka, co zwiększy efektywność tej metody. Sprzyja to uspokojeniu oddechu i rozluźnieniu mięśni. Pamiętać należy o tym, aby nie przełykać śliny, gdy zbliża się kolejne czknięcie. Poklepywanie pleców także może pomóc, ma na celu wyrównanie rytmu pracy przepony. Podczas czkawki pomaga oddychanie spokojne, świadome, głębokie. Jeśli pojawia się ona często i trudno sobie z nią poradzić, to wskazana jest wizyta u lekarza. Uporczywą czkawkę leczy się farmakologicznie.