Kubeczek menstruacyjny – czym jest i jak go używać?
Kubeczek menstruacyjny to nowoczesna alternatywa dla podpasek i tamponów. W ostatnich latach ten produkt tak bardzo zyskał na popularności, że spotkasz go w każdej drogerii. Początkowo używanie kubeczka menstruacyjnego może sprawić Ci nieco trudności, ale kiedy już nabierzesz wprawy, prawdopodobnie nigdy nie będziesz chciała wrócić do podpasek czy tamponów! Dziś opowiadamy, jak poprawnie używać kubeczka menstruacyjnego.
Co to jest kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny to wykonany najczęściej z miękkiego medycznego silikonu pojemniczek w kształcie kielicha. Wkłada się go do pochwy w trakcie miesiączki. Kubeczek posiada na górze grubszą krawędź, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do ścian pochwy, zapobiegając przeciekom. W efekcie krew miesiączkowa spływa prosto do kubeczka, a Ty możesz go wymieniać nawet co 12 godzin (w zależności od intensywności krwawienia).
Zalety kubeczka menstruacyjnego
Kubeczek menstruacyjny to bardzo wygodna opcja, bo po włożeniu go do pochwy, możesz o nim praktycznie zapomnieć na wiele godzin. To szczególne ułatwienie dla kobiet uprawiających sporty, a także wygodna opcja podczas wakacji, wizyty na basenie czy podczas snu.
Kubeczek menstruacyjny to rozwiązanie tańsze niż podpaski czy tampony, bo kupujesz go raz, a używasz przez wiele lat! Aktualnie ceny dobrej jakości kubeczków menstruacyjnych zaczynają się już od około 35 zł. Wielorazowość kubeczka sprawia, że jest on rozwiązaniem przyjaznym środowisku, bo dzięki niemu nie produkujesz odpadów w postaci zużytych podpasek czy tamponów.
Jak dobrać rozmiar kubeczka?
Źle dobrany rozmiar sprawi, że kubeczek będzie źle się układał, np. jego krawędzie będą się zwijać lub marszczyć. W takiej sytuacji kubeczek będzie przeciekał. Na szczęście producenci podają na etykietach jasne wytyczne dotyczące dopasowania rozmiaru kubeczka menstruacyjnego. Do 3 najważniejszych parametrów należą:
- waga,
- wzrost,
- naturalny poród.
Jeśli pomimo podążania za wskazówkami z etykiety masz wrażenie, że kubeczek jest za mały lub za duży, możesz go zabrać na wizytę do ginekologa. Lekarz pomoże Ci ustalić przyczynę złego dopasowania.
BHP i przeciwwskazania związane z używaniem kubeczka
Przed pierwszym użyciem (oraz przed każdą kolejną miesiączką) kubeczek menstruacyjny wyparzaj kilka minut we wrzącej wodzie. Następnie włóż go do pochwy i opróżniaj tak często, jak potrzebujesz. Opróżnianie kubeczka polega na tym, że wyciągasz go z pochwy, zawartość wylewasz do umywalki lub toalety, opłukujesz kubeczek wodą i zakładasz ponownie. Podczas całego procesu pamiętaj o higienie rąk, podobnie jak w przypadku używania tamponów. Po miesiączce kubeczek opłucz wodą i przechowuj w bawełnianym woreczku (producenci zawsze dołączają takie woreczki do kubeczka).
Pamiętaj, że istnieją pewne przeciwwskazania do używania kubeczka menstruacyjnego. Ginekolodzy zaznaczają, że nie jest on polecany kobietom, które jeszcze nie współżyły i zależy im na zachowaniu nienaruszonej błony dziewiczej. Kubeczek menstruacyjny może być też przeciwwskazaniem, jeśli stosujesz wkładkę domaciczną jako metodę antykoncepcyjną.
Jak włożyć kubeczek, czyli kilka porad technicznych
Pierwsze próby założenia kubeczka menstruacyjnego mogą być dla Ciebie nieco frustrujące. Poprawne używanie kubeczka wymaga bowiem nieco wprawy. Nie zrażaj się pierwszymi próbami, bo kiedy już zrozumiesz, o co chodzi, kubeczek wynagrodzi Ci cały włożony trud.
Jeśli chodzi o sposób włożenia kubeczka do pochwy, do wyboru masz 3 techniki ułożone w kolejności od najprostszej do najtrudniejszej:
- kubeczek składasz w literę C i wkładasz do pochwy,
- kubeczek składasz w literę S i wkładasz do pochwy,
- kubeczek układasz w tzw. punchdown, czyli kciukiem wciskasz jedną krawędź kubeczka w dół (ta technika nie jest polecana dla początkujących).
Złożony kubeczek wsuń do pochwy. Możesz to zrobić kucając, na stojąco lub np. opierając jedną nogę o umywalkę. Każda kobieta ma inną budowę pochwy i macicy, dlatego kombinuj z różnymi pozycjami, by znaleźć taką, przy której ułożenie pochwy i macicy pozwolą na poprawne założenie kubeczka.
Pamiętaj, że kubeczek menstruacyjny zakłada się płycej niż tampon, bliżej wejścia do pochwy. Jednocześnie ważne jest, by ogonek kubeczka nie wystawał z pochwy, nie powinno go też być widać.
Kiedy już kubeczek będzie w pochwie, możesz włożyć palec do pochwy i przejechać nim po krawędziach kubeczka, by sprawdzić, czy kubeczek całkowicie się rozłożył. Jeśli wyczujesz gdzieś marszczenia, możesz „pobawić się” ścianami kubeczka, naciskając je, obracając, etc. Bardzo często takie manewrowanie kubeczkiem w pochwie pomaga mu całkowicie się rozłożyć i dopasować.
Dobrze założony kubeczek powinien być dla Ciebie niewyczuwalny podczas noszenia.
Powodzenia!