palenisko ogrodowe z kamienia z krzesłami wokół niego
Dom i ogród

Palenisko ogrodowe i inne pomysły na ognisko w ogrodzie

W chłodniejsze miesiące Skandynawowie bardzo często spotykają się przy ogniskach i paleniskach. Dzięki tej zimowej rozrywce mieszkańcy Północy radzą sobie z zimowym spadkiem nastroju. W Polsce także coraz popularniejsze stają się paleniska ogrodowe i inne formy wprowadzania kojącej atmosfery ognia do swojego otoczenia. Sprawdź nasze pomysły na bezpieczny ogień w domu i ogrodzie. 

Pomysł nr 1: Palenisko jako integralna część ogrodu

Jedną z opcji na palenisko ogrodowe jest murowany lub kamienny krąg. Może być wykonany z kamienia lub cegły. Powinien mieć przynajmniej 100 cm średnicy, a jego podstawa być obniżona względem linii podłoża nawet o 40 cm (im niżej, tym bezpieczniej). Z okrągłym murowanym paleniskiem idealnie skomponują się zaokrąglone kamienne ławki ogrodowe lub po prostu krzesła ustawione dookoła ognia. Nad murowanym paleniskiem możesz postawić trójnóg z rusztem i wykorzystać go w formie grilla. 

Elegancką formą paleniska zintegrowanego z ogrodem jest także betonowa misa połączona z betonową posadzką. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych domach. 

Pomysł nr 2: Przenośne palenisko ogrodowe

Do popularnych w ostatnich latach modeli należą stalowe lub żeliwne paleniska na nóżkach. Są przenośne, więc możesz dowolnie zmieniać ich ustawienie. Dzięki temu masz pewność, że palenisko nie zniszczy trawy na stałe

Często przenośne paleniska ogrodowe posiadają w zestawie specjalny klosz, który po położeniu na misie odcina dopływ tlenu do ognia, a tym samym wygasza ognisko. 

W sklepach dostępne są paleniska ogrodowe w wielu formach i kształtach, np. w formie klasycznej misy, kociołka czy kwadratu, w formie trójnogu (z rusztem do grilla), w kształcie kuli z ażurowymi ścianami czy w formie koksownika

Metalowe przenośne paleniska ogrodowe dostępne są w popularnych marketach budowlanych, a ich ceny zaczynają się już od 100-200 zł. 

Palenisko ogrodowe możesz także wykonać samodzielnie, np. wykorzystując bęben z zepsutej pralki. Takie bębny zazwyczaj mają bardzo ładne kształty, a stal nierdzewna, z której są wykonane, cechuje bardzo wysoka odporność na ogień. Bęben od pralki możesz ustawić na cegłach, a następnie wokół niego zrobić nasyp z kamieni.

Pomysł nr 3: Palenisko-piecyk tarasowy

Tego typu paleniska swoją funkcją przypominają kozy lub piecyki używane w ogródkach restauracyjnych, a więc służą przede ogrzaniu domowników w chłodne dni. O ile poprzednie wyżej wspomniane paleniska bazują na wolnym ogniu (dzięki czemu np. możliwe jest użycie ich do grillowania), o tyle w przypadku piecyka tarasowego ogień jest zamknięty” wewnątrz paleniska.

Pomysł nr 4: Projekt domu z dwustronnym kominkiem

Innym pomysłem na ogień w ogrodzie jest klasyczny kominek murowany. Jeśli np. jesteś na etapie wyboru projektu domu, możesz poszukać projektu z tzw. dwustronnym kominkiem. W takim projekcie domu kominek znajduje się zarówno wewnątrz domu w salonie/jadalni, jak i na zewnątrz na tarasie. 

Pomysł nr 5: Palenisko gazowe

Ciekawą opcją na rynku palenisk ogrodowych są innowacyjne paleniska gazowe. Ogień otwiera się w nich poprzez elektroniczny zapłon, a palenisko nie wytwarza iskier czy dymu. 

To rozwiązanie dla tych, dla których liczy się przede wszystkim kojąca atmosfera, a niekoniecznie potrzebują paleniska jako grilla. 

Jako że jest to bezpieczny rodzaj ognia, gazowe palenisko może być montowane jako element stołu tarasowego, stanowiąc jego najbardziej spektakularną dekorację. Niektóre modele palenisk gazowych mają ogień zamknięty w szklanej gablocie”, a ich funkcja sprowadza się do ogrzewania i oświetlania otoczenia. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *