Sprawdź, którym typem kawosza jesteś i wybierz swój idealny ekspres do kawy! [2/2]
Jak wybrać ekspres do kawy? Najlepiej dopasować go do siebie! W tej serii artykułów pomożemy Ci odkryć, jakim typem kawosza jesteś, tak abyś mogła znaleźć ekspres do kawy idealny do Twoich potrzeb: tego, jakie kawy lubisz, czy ile czasu dziennie jesteś w stanie poświęcić na obsługę maszyny. Podpowiadamy też, na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy.
Ominęły Cię typy kawoszy numer 1 i 2? Zobacz pierwszą część artykułu.
Typ 3: Ekspres ciśnieniowy kolbowy – jeśli chcesz mieć totalną kontrolę nad napojem i masz czas eksperymentować
Ekspres kolbowy to wybór dla tych, którzy chcą stać się baristami we własnym domu. Ekspres kolbowy w połączeniu z dobrym młynkiem do kawy pozwoli Ci przyrządzić prawdziwe włoskie espresso oraz kawy mleczne na jego bazie. To podobnie jak w przypadku ekspresu automatycznego, z jedną różnicą – w ekspresie kolbowym proces odbywa się w dużej mierze ręcznie, a więc potrzebna jest wprawa w przyrządzaniu kawy, a przynajmniej pasja do tego, by tę wprawę zdobyć.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu kolbowego:
Dla kogo kolbowy ekspres do kawy?
Ten ekspres sprawdzi się idealnie, jeśli liczą się dla Ciebie najlepsze jakość i smak przyrządzonej kawy, masz budżet, by kupić dobry młynek do mielenia kawy i tamper, a także dysponujesz czasem, by eksperymentować z parametrami kawy.
Jak działa ekspres kolbowy?
Kawa do ekspresu kolbowego powinna być świeżo i drobno zmielona. Kawę umieszcza się w kolbie i ubija temperem. Następnie montuje się grupę kawową (portafilter) i uruchamia pracę pompy. Ile kawy użyć? Jak mocno ubić kawę tamperem? Jak długo powinna trwać ekstrakcja? To właśnie jest pole do eksperymentowania i udoskonalania swojego espresso.
Nie martw się, jeśli jesteś początkująca. Na rynku dostępne są specjalne wagi do kawy, dzięki którym będziesz wiedziała, ile kawy użyć i jak długo parzyć espresso w ekspresie kolbowym. Pamiętaj też, że aby przygotować książkowe espresso, ciśnienie wody powinno wynosić 9 barów, a jej temperatura od 88℃ do 92℃.
Uwaga! W przypadku ekspresu kolbowego absolutnie kluczowym elementem poprawnie zaparzonej kawy jest nie sam ekspres, ale młynek do kawy. Prawdziwi znawcy kawy twierdzą nawet, że młynek do kawy powinien być z wyższej półki niż sam ekspres, ponieważ nawet mając ekspres za kilkanaście tysięcy złotych, nie zrobisz w nim poprawnego espresso bez idealnie zmielonej kawy.
Wady i zalety
Najważniejszą zaletą ekspresu kolbowego jest fakt, że pozwala rozwijać swoją pasję do baristyki. Jest wyborem dla tych, którzy chcą mieć maksymalną kontrolę nad napojem i przygotowywać kawę na najwyższym poziomie.
Wadą ekspresu kolbowego jest stosunkowo wysoka cena (za dobrej jakości model zapłacisz minimum kilka tysięcy złotych), a także konieczność wydania minimum kolejnego tysiąca złotych na akcesoria: młynek do kawy, tamper i opcjonalnie wagę do kawy.
Nie tylko ekspres kolbowy, ale także młynek do kawy należy regularnie czyścić. Ekspres kolbowy zbudowany jest z wielu elementów wymagających konserwacji, dlatego najlepiej przeczytaj instrukcję czyszczenia i odkamieniania stworzoną dla Twojego modelu.
Jeśli nie masz pasji do przyrządzania kawy, nie masz czasu ani ochoty na eksperymentowanie, ekspres kolbowy może wzbudzić w Tobie więcej frustracji niż satysfakcji. W takim wypadku lepiej postaw na ekspres ciśnieniowy automatyczny, który przyrządzi dla ciebie kawę za jednym kliknięciem guzika.
Typ 4: Ekspres kapsułkowy – jeśli chcesz robić kawę bezwysiłkowo, a do tego być eko
Choć może się wydawać, że kapsułkowa technologia przygotowywania kawy jest stosunkowo nowa, to pierwszy taki system został opatentowany już prawie 40 lat temu! Niektórzy twierdzą, że kawa z kapsułek to produkt kawopodobny, inni – że jej jakość nie odstaje od tej przygotowywanej w ekspresie automatycznym. Jedno jest pewne – kapsułkowe ekspresy do kawy to mały rozmiar urządzenia, prostota przyrządzenia kawy i stosunkowo niska cena.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kapsułkowego ekspresu do kawy
Dla kogo kapsułkowy ekspres do kawy?
Ten ekspres do kawy sprawdzi się idealnie, jeśli nie chcesz robić kawy ręcznie i decydować o jej parametrach. To ekspres dla miłośników szybkich i prostych rozwiązań, a także czystości podczas przyrządzania kawy.
Ten ekspres to także dobry wybór dla wszystkich tych, którzy szukają rozwiązań eko – w porównaniu z innymi ekspresami ekspres kapsułkowy zużywa mniej zasobów do przygotowania kawy. Wpływ na środowisko ograniczony jest choćby przez fakt, że nie musisz kupować osobno kawy ziarnistej (wyprodukowanej, zapakowanej i dystrybuowanej przez innego producenta), a następnie zużywać energii elektrycznej do jej zmielenia tuż przed zaparzeniem.
Jak działa ekspres kapsułkowy?
Bardzo prosto. Wlewasz wodę do zbiornika, kapsułkę wkładasz w miejsce dla niej przeznaczone, naciskasz guzik, po czym pompa zasysa wodę i pod ciśnieniem przepuszcza ją przez kapsułkę. Kapsułka nie tylko zawiera w sobie zmieloną kawę, ale także pełni funkcję filtra. Cały proces przygotowywania kawy trwa około kilku minut.
Uwaga! Kupując kapsułki, zwróć uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Najlepiej, by były to kapsułki kompostowalne lub tzw. biobased. Najgorszym wyborem pod kątem wpływu na środowisko są kapsułki plastikowe.
Wady i zalety
Najważniejszą zaletą ekspresów kapsułkowych jest bezwysiłkowość przygotowania kawy. Proces wymaga od Ciebie jedynie zainstalowania kapsułki, naciśnięcia guzika, podłożenia filiżanki pod dyszę, a na końcu wyrzucenia kapsułki do kosza.
Zaletą ekspresów kapsułkowych jest ich niska cena. Ekspres znanej marki kupisz już za około 300 zł. Najbardziej znany producent ekspresów i kaw kapsułkowych ma nawet w ofercie opcję miesięcznej subskrypcji kapsułek, w ramach której dostajesz ekspres kapsułkowy za 1 zł.
Zamknięcie kawy w kapsułce pozwala na produkcję niezliczonej liczby rodzajów kawy. Na rynku dostępne są więc nie tylko klasyczne opcje czarne czy mleczne, ale także kawy smakowe, np. czekoladowe.
Wadą ekspresów kapsułkowych jest fakt, że decydując się na ekspres danego producenta, będziesz musiała kupować kapsułki tej samej firmy.
Niektórzy twierdzą także, że kapsułki to kawowy fast-food, ponieważ mleko czy inne dodatki smakowe są sproszkowane, a więc gorszej jakości.
Ekspresy kapsułkowe mogą być także bardziej awaryjne i mniej wydajne niż tradycyjne ekspresy ciśnieniowe. Dlatego kupując ekspres kapsułkowy, zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonany i postaw raczej na aluminium niż plastik.