Kocimiętka dla kota – 5 odpowiedzi na najważniejsze pytania
Kocimiętka bywa nazywana kocim narkotykiem. I faktycznie – większość kotów, czując zapach tej rośliny, wpada w amok. Ale kocimiętka ma także cenne właściwości dla ludzi. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące kocimiętki, przede wszystkim – w jakich okolicznościach i jak często można podawać ją kotu.
Czym jest kocimiętka?
Kocimiętka (łac. Nepeta cataria) to wieloletnia roślina zielna, osiągająca do 100 cm wysokości. Należy do rodziny mięty i podobnie jak mięta zawiera m.in. lotne oleje czy fitosterole. Ma bujne kwiaty w kolorach od białego do fioletowego, a kwitnie od czerwca do września.
Roślina występuje na prawie wszystkich kontynentach, ponieważ jest bardzo łatwa w uprawie – może rosnąć na niemal każdym podłożu, nie jest wrażliwa na suszę, a do prawidłowego wzrostu potrzebuje jedynie słońca.
Kocimiętkę w przypadku kotów charakteryzuje działanie psychodeliczne. W przypadku ludzi stosowane jest głównie w ziołolecznictwie ze względu na swoje uspokajające właściwości.
Nepeta cataria dla kotów występuje w formie sproszkowanych cebulek rośliny, spray’ów czy olejków.
Jak zachowuje się kot po kocimiętce i czy jest ona uzależniająca?
Olejki eteryczne znajdujące się w liściach kocimiętki – a szczególnie nepetalakton – działają na kota jak feromony. Zapach dociera do receptorów w mózgu kota, oddziałując na hormon szczęścia i wywołując coś na kształt reakcji seksualnej.
Kot pod wpływem kocimiętki zachowuje się jak w stanie nietrzeźwości, ale reakcja może być też zbliżona do transu (szczególnie jeśli kot zje roślinę). Do najczęstszych reakcji po spotkaniu kota z rośliną należą:
- tarzanie się na plecach,
- wokalizowanie,
- ślinienie się,
- ocieranie głowy o zioło,
- patrzenie w bezruchu w jeden punkt,
- toczenie się,
- bieganie po mieszkaniu,
- łaszenie się,
- wpadanie w relaksujący trans.
U niektórych kotów kocimiętka może jednak wywołać zwiększoną agresję. W takim przypadku usuń roślinę z otoczenia swojego pupila.
Kot pozostaje pod wpływem kocimiętki średnio około 10 minut, po czym uspokaja się na około pół godziny. Po 30 minutach przestaje być odporny na zapach rośliny i znów jest podatny na psychodeliczne działanie rośliny. Co ważne – kocimiętka ma działanie psychodeliczne, ale kot nie może się od niej uzależnić. Roślina nie jest groźna dla kotów.
Kocimiętka działa jak feromon tylko na dorosłe, dojrzałe płciowo koty. Kocięta i koty-seniorzy nie będą na nią czuli. Szacuje się, że około 70% dorosłych kotów reaguje na zapach kocimiętki.
Kiedy i jak często stosuje się kocimiętkę dla kota?
Kocimiętkę stosuje się przede wszystkim jako pomoc w treningu pupila. Jeśli np. kupiłaś nową kanapę do salonu i boisz się, że kot się nią zbytnio zainteresuje, możesz posypać kocimiętką drapak dla kota. W ten sposób przyciągniesz uwagę kota do drapaka, odciągając ją jednocześnie od kanapy. Inny przykład – jeśli kupiłaś nowe legowisko dla kota, możesz posypać je kocimiętką, aby legowisko było dla niego bardziej atrakcyjne.
Niektórzy producenci zabawek dla kotów perfumują je kocimiętką, co ma zachęcić pupila do zabawy.
Jako że Nepeta cataria nie uzależnia, ani w żaden sposób nie jest groźna dla zdrowia kota, nie musisz obawiać się przedawkowania tej rośliny. Możesz ją stosować w rozsądnych ilościach jako rozrywkę czy wzmacniacz nastroju dla Twojego pupila, a także celowo w ramach wspomnianego wyżej treningu. Jeśli Twój kot reaguje agresją na zapach kocimiętki lub jest nią kompletnie niezainteresowany, odstaw roślinę.
Czy kocimiętkę można posadzić w ogródku?
Kocimiętka naturalnie występuje głównie na terenach suchych lub skalistych, ale równie dobrze można posadzić ją w ogródku lub w doniczce i postawić na parapecie zewnętrznym. Kocimiętka nie ma szczególnych wymagań pokarmowych, można ją nawozić, ale nie jest to konieczne. Warto za to przyciąć ją po przekwitnięciu.
Kocimiętka w ogrodzie to pomysł na rozrywkę dla Twojego pupila. Jeśli w jej towarzystwie posadzisz także np. tymianek czy ogórecznik, jest szansa na to, że Twój kot przestanie podgryzać rośliny w domu. Ale kocimiętka to jednocześnie dobry sposób na efektowną dekorację ogrodu. Ta roślina ma również funkcję użytkową – jej zapach skutecznie odstrasza owady.
Najpopularniejszymi gatunkami kocimiętki do posadzenia w ogrodzie są: faassena nervosa, govaniana i grandiflora.
Czy ludzie mogą spożywać kocimiętkę?
Tak. Kocimiętka nie ma psychodelicznego działania na ludzki mózg. Jest natomiast wykorzystywana w ziołolecznictwie (szczególnie gatunek kocimiętki właściwej – Nepeta cataria linne) ze względu na swoje właściwości bakteriostatyczne, przeciwzapalne, napotne, moczopędne i uspokajające. Dlatego w medycynie niekonwencjonalnej uznawana jest za środek na bezsenność, nerwice czy migreny.
Kocimiętkę możesz znaleźć w składach herbatek ziołowych, w formie kropli doustnych lub jako olejek do aromaterapii.