Co daje sauna i jak z niej korzystać?
Regularne korzystanie z sauny poprawia ogólną kondycję organizmu, zwiększa jego wydolność, wytrzymałość i odporność, a do tego pozytywnie wpływa na samopoczucie. Czym jest sauna i na czym polega kąpiel w saunie? Jakie korzyści płyną z regularnych sesji? I w końcu – jak korzystać z sauny, by nie popełnić faux pas?
Czym jest i jak działa sauna?
Choć sauny są elementem kultury głównie Skandynawów, to ludzie na całym świecie uwielbiają tę formę relaksu. Sauna to pomieszczenie, w którym panuje bardzo wysoka temperatura (w saunie suchej nawet do ok. 110℃), a także niska lub wysoka wilgotność powietrza (od 5 do 100% w zależności od rodzaju sauny). Optymalne temperatury i wilgotności powietrza są następujące dla poniższych typów saun:
rodzaj sauny | sucha (fińska) | mokra | parowa (łaźnia rzymska) | infrared |
charakterystyka | temperaturę uzyskuje się dzięki piecowi z rozgrzanymi kamieniami | temperaturę uzyskuje się dzięki piecowi z rozgrzanymi kamieniami, które polewa się wodą | główną rolę gra generator pary, który utrzymuje odpowiedni, stale wysoki poziom wilgotności | temperaturę uzyskuje się dzięki promiennikom podczerwieni |
temperatura | 60-110℃ | 50-65℃ | 45-55℃ | 50-60℃ |
wilgotność | 5-15% | 20-40% | 40-100% | 20-25% |
Wizyta w saunie trwa od kilku do kilkunastu minut i nazywa się seansem lub kąpielą.
Kluczowym aspektem kąpieli w saunie jest naprzemienne działanie skrajnych temperatur. Oznacza to, że po seansie w saunie powinnaś koniecznie schłodzić ciało (zimny prysznic). Zmienność bodźca termicznego pozwala Twojemu organizmowi uzyskać pełnię efektów i korzyści płynących z saunowania.
Twoja wizyta w saunarium powinna składać się z trzech sesji, które powtórzysz jedna po drugiej. Pojedyncza sesja powinna zaś wyglądać następująco:
- kilka-kilkanaście minut kąpieli w saunie,
- następnie schłodzenie ciała zimnym prysznicem w kierunku od stóp do głowy,
- a na końcu 10-minutowa przerwa.
O tym pamiętaj!
Jeśli jesteś fanką sauny suchej, w której panują wysokie temperatury, rozważ zakup czapki do sauny. Czapka do sauny wykonana jest z termoizolacyjnej tkaniny, np. filcu, dzięki czemu zapobiega przegrzaniu głowy, a także chroni włosy i cebulki włosów przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury.
Co daje sauna?
Po pierwsze, rozgrzanie ciała do tak wysokiej temperatury jaka panuje w saunie, sprawia, że zaczynasz się intensywnie pocić, a tym samym organizm łatwiej pozbywa się toksyn.
Po drugie, ekspozycja ciała na skrajne temperatury sprzyja rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – reguluje ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa wydolność serca, poprawia ukrwienie całego ciała.
Po trzecie, sauna jest doskonałym uzupełnieniem treningu dla sportowców. Poprzez usprawnienie układów krążenia, oddechowego i ruchowego, zwiększa wydolność i wytrzymałość, łagodzi zapalenia stawów, pomaga w sytuacji przećwiczenie mięśni, a także zapobiega im w przyszłości.
Po czwarte, regularne sesje w saunie poprawiają krążenie, a także oczyszczają organizm, co pomaga ujędrnić skórę i poprawić jej koloryt.
Po piąte, sauna pozwala na odprężenie i relaks, dzięki czemu redukuje stres i pozytywnie wpływa na nastrój. Jeśli ta korzyść sauny najbardziej do Ciebie przemawia, ceremonie zapachowe powinny szczególnie Ci się spodobać.
Czym jest ceremonia zapachowa?
Ceremonia zapachowa prowadzona jest przez saunamistrza. Polewa on rozgrzane kamienie wodą z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, a następnie rozprowadza ciepłe, pachnące powietrze poprzez ruchy ręcznika w powietrzu. Ze względu na zdrowotne właściwości naturalnych olejków, ceremonię taką można uznać za aromaterapię.
Savoir-vivre, czyli jak korzystać z sauny?
1. Strój kąpielowy, klapki, biżuteria? Lepiej nie!
Do sauny powinnaś wchodzić nago. Stroje kąpielowe zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego, które w bardzo wysokiej temperaturze może zacząć się topić. Pod powierzchnią stroju pojawią się bakterie, a efekt kąpieli będzie osłabiony. Strój kąpielowy w wysokiej temperaturze może nawet odparzyć Ci skórę. Jeśli krępuje Cię nagość, weź ze sobą ręcznik i zakryj nim intymne miejsca.
Do sauny wchodź boso, klapki zostaw przed wejściem. Przed kąpielą w saunie zdejmij biżuterię. W przeciwnym wypadku możesz narazić się na oparzenia skóry.
Czy do sauny parowej również można wziąć ręcznik?
Do sauny parowej powinno się bezwzględnie wchodzić nago ze względu na bardzo wysoką wilgotność. Jeśli weźmiesz do niej ręcznik, po chwili będzie mokry i ciężki. Jeśli zastanawiają Cię kwestie higieniczne, to w saunie parowej znajdują się węże z wodą. Zanim usiądziesz na plastikowym miejscu, możesz polać je wodą.
2. Kultura osobista to podstawa
Sauna jest dla wielu osób miejscem odpoczynku i relaksu. Dlatego podczas saunowania zachowaj ciszę. Wchodząc do sauny, rób to sprawnie i szybko zamykaj drzwi, aby nie wpuścić do środka chłodnego powietrza. Może to irytować pozostałe osoby korzystające z sauny.
3. Dbaj o higienę saunowania
Jeśli po wyjściu z sauny, masz ochotę wejść do balii lub wskoczyć do basenu, najpierw weź prysznic. Ty też prawdopodobnie nie chciałabyś kąpać się w basenie, do którego wskoczyła ekstremalnie spocona osoba, prawda? Dobrą praktyką jest także branie prysznica zawsze przed wejściem do sauny. I w końcu – absolutnym niezbędnikiem korzystania z sauny jest posiadanie ręcznika do siadania. Ma to szczególne znaczenie w saunie suchej, której siedzenia wykonane są z drewna. Drewno wchłania pot, dlatego unikaj siadania bezpośrednio na nim.
Jak często korzystać z sauny?
Przyjmuje się, że 2-3 razy w tygodniu to optymalna częstotliwość korzystania z sauny. Wyjątkiem są sportowcy, którzy ze względu na intensywność treningów, mogą saunować częściej. Oczywiście zawsze słuchaj swojego organizmu, bo on najlepiej podpowie Ci, jaka częstotliwość kąpieli w saunie jest dla Ciebie najlepsza.
Pamiętaj też, że istnieje lista przeciwwskazań do saunowania. Są nimi np. ciąża, menstruacja, epilepsja, jaskra, zaburzenia krzepnięcia krwi i inne. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu swojego zdrowia, przed wizytą w saunie skonsultuj się z lekarzem.
Udanego saunowania!