Jak działają majtki menstruacyjne?
Majtki menstruacyjne – inaczej zwane bielizną menstruacyjną – to kobiecy hit ostatnich lat. Podobnie jak kubeczek menstruacyjny są tzw. rozwiązaniem less waste na czas miesiączki, doskonale wpisując się w ekologiczny trend. Dzięki nim możesz zapomnieć o kupowaniu podpasek czy tamponów. W dzisiejszym artykule opowiadamy, jak uszyte są majtki menstruacyjne, jak działają i ile kosztują.
Jak są uszyte i jak działają majtki menstruacyjne?
Każdy producent szyje majtki menstruacyjne nieco inaczej i z innych materiałów. Na rynku dostępne są majtki menstruacyjne z bawełny, wełny, modalu, mikrofibry czy nylonu. Ważne, żeby materiał pozwalał skórze oddychać. Poniżej podajemy skład przykładowych majtek od polskiego producenta. Po kolei od zewnętrznej warstwy:
- materiał zasadniczy: bawełna organiczna,
- warstwa zapobiegająca przeciekom: wodoodporny, oddychający poliester,
- wkład chłonny: frotte bambusowe,
- od strony ciała: bawełna organiczna.
Majtki menstruacyjne nosisz tak, jak zwykłą bieliznę. Wkład chłonny pochłania krew i nieprzyjemne zapachy obecne podczas miesiączki, natomiast warstwa poliestrowa zapobiega przeciekom.
Zarówno wkład chłonny, jak i warstwa poliestrowa są na stałe przyszyte do majtek, więc masz 100% gwarancji, że nie przesuną się podczas noszenia. Nosząc bieliznę menstruacyjną, nie musisz więc martwić się o przecieki.
Majtki na okres występują w różnych fasonach i kolorach, dlatego np. na noc możesz postawić na model typu bokserki z dodatkowymi wkładami chłonnymi. Jeśli chodzi o rozmiar bielizny menstruacyjnej, rozmiarówka jest standardowa, więc możesz kupić taki rozmiar, jaki nosisz na co dzień.
O tym pamiętaj!
Majtki menstruacyjne nie są produktem przeznaczonym jedynie z myślą o miesiączkujących kobietach. To doskonały produkt także dla pań zmagających się z problemem nietrzymania moczu.
Majtki menstruacyjne – użycie krok po kroku
Chłonność tego typu bielizny ocenia się na kilka tamponów/podpasek (lub 8-12 godzin), zatem możesz nosić je przez cały dzień. Oczywiście wszystko zależy od intensywności krwawienia, co jest kwestią indywidualną.
Kiedy uznasz, że pora zmienić bieliznę, załóż kolejną parę, a zużytą przepłucz w zimnej wodzie. Następnie upierz ręcznie w delikatnym środku piorącym. Jeśli majtki musisz uprać w pralce, rób to zgodnie z informacjami umieszczonymi na metce. Na pewno nie susz bielizny w suszarce bębnowej ani na kaloryferze. Nie używaj też płynów zmiękczających.
Abyś podczas okresu miała czas na to, by spokojnie uprać i wysuszyć bieliznę, na czas trwania miesiączki powinnaś zaopatrzyć się w około 3-4 pary majtek menstruacyjnych.
Majtki menstruacyjne – wady i zalety w porównaniu z kubeczkiem menstruacyjnym
Więcej o kubeczku menstruacyjnym piszemy w tym artykule.
Majtki menstruacyjne są wygodne, bo po prostu zakładasz je na siebie i nie musisz stresować się dobrym dopasowaniem do ciała. Kubeczek menstruacyjny musi być umiejętnie włożony do pochwy, żebyś miała pewność, że płyn nie przecieknie.
Kubeczek menstruacyjny jest tańszym rozwiązaniem. Najtańsze, ale już dobrej jakości, kosztują w popularnych drogeriach jedynie ok. 40 zł, a zgodnie z zapewnieniami producenta posłużą Ci na kilka lat. Majtki menstruacyjne też posłużą Ci na długo, ale na początku musisz liczyć się z inwestycją rzędu kilkuset złotych (4 pary majtek x średnio 100-120 zł za parę).
Kubeczek wymaga higieny podczas jego używania. Przed miesiączką (lub po poprzedniej) powinien on być wyparzany przez kilka minut we wrzątku. Podczas jego wkładania do pochwy musisz mieć czyste ręce, nie może on też dotknąć żadnej powierzchni typu umywalka czy muszla toaletowa. Te zasady higieny mogą być trudne do przestrzegania, jeśli np. jesteś na wakacjach czy korzystasz z publicznej toalety. Majtki menstruacyjne używasz na zewnątrz ciała, więc nie musisz przestrzegać tak rygorystycznych zasad higieny.
Z jednej strony majtki menstruacyjne są bardzo dyskretnym rozwiązaniem na czas okresu, bo używasz ich jak zwykłą bieliznę i nie potrzebujesz żadnych dodatkowych akcesoriów. Z drugiej strony, podczas ich używania krew wypływa na zewnątrz ciała, więc jest to dla ciebie odczuwalne. Używając kubeczka menstruacyjnego cały proces zbierania krwi dzieje się w ciele, a Ty niczego nie czujesz. Dla wielu kobiet ta różnica w odczuciu jest ważną zaletą kubeczka menstruacyjnego.
Jeśli chodzisz na basen sportowy lub po prostu spędzasz czas nad wodą i masz ochotę się wykąpać, majtki menstruacyjne mogą być ograniczeniem. Z kubeczkiem menstruacyjnym – podobnie jak z tamponem – możesz pływać. Z bielizną menstruacyjną – podobnie jak z podpaską – nie.