Paznokcie hybrydowe – czy są szkodliwe dla zdrowia?
Paznokcie hybrydowe w ostatnich latach biją rekordy popularności. Nic dziwnego, bo przez 3-4 tygodnie pięknie wyglądają na dłoniach, nie wymagając od właścicielki szczególnej troski. Producenci akcesoriów do paznokci hybrydowych zapewniają, że ten rodzaj manicure jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Czy na pewno? Sprawdzamy!
Na czym polega manicure hybrydowy?
Manicure hybrydowy polega na wycięciu skórek, opracowaniu kształtu paznokci, oczyszczeniu płytki paznokci, nałożeniu tzw. bazy pod lakier, nałożeniu dwóch warstw lakieru hybrydowego (na bazie polimerów), nałożeniu topu.
Baza pod lakier, lakier hybrydowy i top każdorazowo po nałożeniu są utwardzane z wykorzystaniem lampy UV (spektrum 340-395 nm). Po każdej nałożonej warstwie klientka wkłada dłoń do lampki na około 60 sekund ( w przypadku nowocześniejszych lamp wystarczy kilkanaście sekund).
Cząsteczki zawarte w lakierach hybrydowych absorbują światło ultrafioletowe i łączą się ze sobą, tworząc twardą, wytrzymałą powierzchnię.
Czy i dlaczego paznokcie hybrydowe są szkodliwe dla zdrowia?
W styczniu 2023 roku na łamach czasopisma Nature Communications pojawiły się wyniki badania przeprowadzonego przez prof. Ludmila Alexandrova. Wraz z zespołem przeprowadził on 20-minutową sesję z użyciem lampy UV oraz wyselekcjonowanych do tego komórek, m.in. ludzkich.
Okazało się, że sesja ta zabiła 20-30% komórek narażonych na działanie promieniowania. Trzy kolejne 20-minutowe sesje doprowadziły do śmierci nawet 70% komórek.
Co więcej, światło UV uszkodziło mitochondria i DNA komórek, które przetrwały. Te uszkodzenia doprowadziły do mutacji komórek, które okazały się dokładnie tymi samymi wzorcami mutacji, które obserwuje się u chorych na raka.
Z powyższej publikacji wynika wyraźnie niszczący wpływ promieniowania UV na ludzkie komórki. Wspomniany wyżej prof. Alexandrov podaje też, że bardzo rzadkie przypadki nowotworów palców czy dłoni są częściej zgłaszane np. przez uczestników konkursów piękności, czyli osoby często wykonujące manicure hybrydowy czy żelowy. Jednak aby jednoznacznie stwierdzić, czy lampa UV do manicure hybrydowego powoduje raka, należałoby wykonać zaawansowane i długoterminowe badania epidemiologiczne.
Co na to producenci lamp i lakierów do hybrydy?
Producenci lakierów i lamp do paznokci hybrydowych od lat mierzą się z zarzutami kierowanymi pod adresem zarówno składów lakierów, jak i promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez lampy. Często porównuje się szkodliwość hybryd czy żeli do solarium – w solarium również stosowane jest promieniowanie UV, a jednoznacznie stwierdzono już, że tego typu zabiegi są rakotwórcze (WHO klasyfikuje solarium jako czynnik rakotwórczy klasy 1., podobnie jak np. tytoń).
Na stronie internetowej jednego z czołowych producentów lakierów i lamp do paznokci hybrydowych można jednak znaleźć argumenty przemawiające za tym, że stosowanie lamp UV w stylizacji paznokci nie jest szkodliwe dla zdrowia, m.in. dlatego że:
- w solariach stosuje się promieniowanie UV zarówno typu UVA, jak i UVB, natomiast w lampach do paznokci hybrydowych przede wszystkim UVA ze znikomą ilością promieni UVB.
- średnio w solarium wykorzystuje się 12 żarówek o mocy nawet do 220 W, a w lampie UV stosowanej w gabinetach kosmetycznych – 4 żarówki o mocy 9 W.
- badania Lighting Science Inc. dowodzą, że ekspozycję na promieniowanie UV, na które narażone są klientki salonów kosmetycznych jest porównywalna z zaledwie około 3-minutową ekspozycją na słońce.
Co zamiast hybryd?
Szkodliwy wpływ paznokci hybrydowych na zdrowie nigdy nie został potwierdzony w badaniach naukowych. Jeśli jednak nabrałaś sceptycyzmu co do hybryd, możesz sięgnąć po alternatywy, np.:
- manicure tytanowy, który polega na nakładaniu lakieru w formie proszku, przy czym nie jest konieczne jego utwardzanie w lampie UV,
- paznokcie akrylowe, które są połączeniem proszku i formy płynnej. Utwardzają się samoczynnie, a więc bez użycia lampy UV.
- klasyczny manicure wykonany z dobrej jakości lakieru, ale także przy użyciu bazy i topu, co wydłuży jego trwałość,
- manicure wegański, który słynie z tego, że nie tylko nie niszczy płytki paznokcia, ale wręcz odżywia ją! Wegański manicure może być dobrym pomysłem, jeśli chcesz, by Twoje paznokcie odpoczęły od hybryd i zregenerowały się.